Сайт мемориал украинаСайт мемориал украина
  • Головна
  • Історія музею
  • Новини
  • Фото 1932-1933
  • Фото 1946-1947
  • Черные доски
  • Cписок фільмів
  • Контакт
  • Головна
  • Історія музею
  • Новини
  • Фото 1932-1933
  • Фото 1946-1947
  • Черные доски
  • Cписок фільмів
  • Контакт

Згадаємо їх

  • Home
  • Згадаємо їх

До 80-х роковин Голодомору в Україні
Світовий науково-пошуковий проект
«Згадаймо їх… Вони жили в роки голодомору»

Лариса Бойко

Національний музей «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» є центром вшанування та увіковічення пам’яті про людей, безвинно вбитих голодом протягом першої половини ХХ століття. Сьогодні він працює над розширенням діяльності і поступово стає науково-дослідним центром.     Музей ініціює Світовий пошуковий проект до 80-х роковин Голодомору 1932-1933 років зі встановлення імен жертв голодоморів 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 років в Україні «Згадаймо їх… Вони жили в роки голодомору». Цим проектом музей продовжує вже розпочату спаву зі встановлення імен безневинно загиблих.     З огляду на те, що внаслідок проведення пошукових та дослідницьких робіт голодоморознавчої тематики в Україні та за кордоном накопичуються унікальні першоджерела, що містять в собі незаангажовану інформацію щодо подій того часу та спогади очевидців, є нагальна необхідність у зосередженні в одному місці усієї інформації про жертви голодоморів 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 років в Україні, а саме у створенні повного та систематизованого реєстру жертв трьох голодоморів.     У зв’язку з тим, що більшість метричних книг та книг реєстрації смертей були знищені під час Великої Вітчизняної війни та за вказівками Державних органів безпеки, точну кількість жертв голодоморів в Україні встановити майже неможливо. У підрахунках дослідників також немає одностайності щодо кількості загиблих під час голодоморів в Україні на початку ХХ ст. За підрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи у 1921-1922 роках від голоду в Україні померло більше 1 мільйона людей, статистика радянських часів визначає 800 тисяч загиблих, інші дослідники говорять про 1,5 мільйонів жертв.

Факт існування голоду в 1932-1933 роках радянська історіографія взагалі заперечувала, тому кількість померлих обчислити досить складно. Так, демографічні втрати від Голодомору 1932–1933 років в Україні становлять 3 мільйони 941 тисяча осіб (за підрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень), інші дослідники вказують, що кількість жертв була від 5 до 7 мільйонів людей. Разом з тим кількість померлих під час голодомору 1932–1933 років співрозмірна з втратами України під час Великої Вітчизняної війни та втратами єврейської нації під час Голокосту.

Під час третього голодного мору 1946-1947 років в Україні дослідники наголошують, що кількість загиблих була більше  500 тисяч.
Таким чином протягом неповних трьох років Україна втратила щонайменше 5,5 мільйонів людей. Це трагедія планетарного масштабу, що замовчувалась в радянські часи. Тому задля припинення полеміки відносно кількості жертв трьох голодоморів на території України, необхідно розпочати Світову пошукову акцію зі встановлення імен загиблих.

Шляхи і способи реалізації проекту

У 2008 році видано Національну книгу пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні (19 томів), що включає імена 882510 мешканців України, що померли від голоду у 1932-1933 роках. В музеї знаходиться фонд архівних матеріалів пошукової акції, проведеної у 2008 році, а саме 648 справ з усіх областей України та Автономної Республіки Крим, що містять свідчення очевидців та їх родичів. У 2011 році музеєм розпочата робота зі створення Народної книги пам’яті жертв голодоморів в Україні, до якої включено вже більше чотирьох тисяч віднайдених імен жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Організовано розповсюдження, збір та опрацювання Карток обліку жертв голодоморів.

Для встановлення максимальної достовірності історичних фактів, потрібно продовжити науково-пошукову роботу і, як результат, відновити історичну справедливість, повернути із забуття імена безневинно загиблих та зібрати їх повний реєстр.  Разом з тим доцільно налагодити співпрацю з Міністерствами закордонних справ щодо пошуку інформації в іноземних архівах та серед представників української діаспори.

Відповідно до анонсованої проблематики зазначеного проекту, сформовано стратегію її реалізації:

  • І. Пошук та збір першоджерел та свідчень очевидців серед української діаспори та серед української громади (протягом 2013 року);
  • ІІ. Опрацювання інформації, аналіз, опис та укладання другого видання Національної книги пам’яті жертв голодоморів в Україні (протягом 2014 року);
  • ІІІ. Друк другого видання Національної книги пам’яті жертв голодоморів в Україні та створення світового єдиного електронного реєстру жертв голодомоів (протягом 2015 року).

    Зібрана інформація стане основою створення геоінформаційного банку даних жертв голодоморів – централізованої об’єднаної системи збору інформації про мільйони безневинних жертв голодоморів, яка буде доступною як громадянам України, так і міжнародній спільноті.

Пошук

Інформаційний бюлетень

Вся інформація про Голодомори в Україні причини та наслідки.

Мета memorialholodomors.org.ua допомогти студентам та широкому загалу дізнатися більше про Голодомори в Україні причини та наслідки, бо це актуально для розуміння сучасного світу.

Як? – Сайт мемориал Украина інформаційні посилання бібліографія направляє вас на більш ніж 200 додаткових ресурсів про Голодомор.

Майже 150 ресурсів-текст, відео і картинки до дня пам’яті жертв Голодомору можна отримати безпосередньо з вашого електронного пристрою з виділеним посиланнях.

Кожен предмет був відібраний з урахуванням загальної точності і якості уявлення, актуальності для освіти або фундаментальних досліджень і легкості доступу. Більшість елементів мають короткий опис їх змісту.

Галерея

Соціальні медіа іконки

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram
сайт мемориал украина

В Сайт мемориал украина

Сайт Меморіал Україна-це онлайн мемориал жертвам Голодомора Киев. Він управляється національний музей меморіал жертв Голодомору, і всі фотографії та інформація тут є офіційними і реальними. Україна з 2006 року щорічно в четверту суботу листопада відзначається день вшанування пам’яті жертв Голодомору.

Голодомори в Україні причини та наслідки був штучний голод в Українській Радянській Соціалістичній Республіці в період з 1932 по 1933 рік. Мільйони українців загинули від голоду в результаті безпрецедентної в історії України катастрофи мирного часу.

© Офіційний веб-сайт Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні»