Сайт Меморіал Україна: Перша “плата” за незалежність Голодомор 1921-1922 років
Причини та наслідки Голодомору
Протягом 1918 – 1920 років, відбувалася більшовицько-українська війна між прихильниками незалежної Української Народної Республіки зі столицею в Києві та більшовицької Української Соціалістичної Радянської Республіки зі столицею в Харкові. У 1920 році більшовики захопили центральні, східні та південні губернії України. Західні області відійшли до Польщі. Вороже ставлення українського народу до більшовицької влади створювало особливі труднощі для функціонування режиму в Україні. На рубежі 1920–1921 років влада більшовиків у південній та східній частинах України була хибка, її утвердженню заважали народні збройні формування (загони Махно, Тютюнника та інших отаманів).
Щоб зламати опір селян, більшовики вперше випробували голод як ефективний засіб придушення антибільшовицького повстанського руху в українському селі.
У 1921 році голод охопив саме ті регіони Росії та України, де селяни негативно сприймали дії більшовиків щодо примусової реквізиції продовольства: Поволжя, чорноземні регіони Росії, Приуралля, Південь України.
В Україні були достатні запаси зерна та продовольства внаслідок гарного врожаю у центральних та північних губерніях. Вони дозволили б узимку 1921–1922 років уникнути голоду в українських губерніях. Але влітку 1921 року і до початку 1922 року більшовики продовжували реквізувати хліб в голодуючих українських губерніях та масово відправляти хліб до Росії.
Важливою доказовою базою злочину радянської влади проти українського населення є унікальні фотодокументи періоду 1921 – 1923 років, які зберігаються в Центральному державному кінофотофоноархіву імені Г. С. Пшеничного.
Фотографії двадцятих років типові своєю відкритістю: на них можна побачити групи голодом виморених людей, які спеціально позують, щоб показати їх жахливий стан; трупи скидані в моргах або на цвинтарях; звірами пошарпані та людьми порізані залишки трупів. Це фотографії, які мають завдання пробудити співчуття до жертв жахливої трагедії. Такі фотографії можна було робити лише з дозволу радянської влади, котра не лише дозволяла фотографувати цю людську трагедію, але й сама використовувала фотографії й кінофільми про голод для отримання допомоги зі Заходу.
Допомогу голодуючим організували міжнародні організації: Американська адміністрація допомоги, Місія Ф. Нансена, «Джойнт», Тимчасовий закордонний комітет робітничої допомоги» (Міжробдоп), Крайовий комітет допомоги у Львові та благодійні комітети Відня, Берліна й Праги. Пік діяльності АРА та інших організацій припав на літо 1922 р. У серпні 1922 р. вони забезпечили харчуванням 1,8 мільйонів жителів УСРР. Комітети організовували їдальні, роздавали населенню пакети з харчами, одягом та ліками.
На початку 20-тих років ХХ століття більшовики вперше використали голод, як зброю масового винищення українського народу, який прагнув свободи та демократії. Вперше в історії людства проти цілого народу було запроваджено терор голодом.
Важливий внесок у справу відновлення історичної справедливості зробили діаспорні та закордонні дослідники.Одним з таких дослідників, який досліджував Голодомор 1921-1922 років в Україні за кордоном є канадський історик і політолог українського походження Роман Сербин.
Вшанування убієнних голодом є нашим святим обов’язком, ознакою цивілізованості українського суспільства., запорукою поваги й розуміння у колі міжнародної спільноти. Під час голодомору 1921–1922 років в Україні, за різними оцінками, від голоду загинуло від 1,5 до 3 млн. людей. Це була перша кривава ціна, яку українці «сплатили» за те, що не відстояли незалежну Соборну Українську державу у 1919 – 1920 роках.
Допоможіть нам донести до вас більше фактів про історію України, пожертвувавши нам. Ви також можете відвідати одного з наших прихильників і скористатися їхніми послугами та пропозиціями, які вони мають для вас. Саме на цьому сайті перераховані онлайн-казино, в яких ви можете отримати безкоштовні гроші і грати за шанс виграти по-крупному. За вашої підтримки ми зможемо провести більш ретельне дослідження і представити його вам і всім іншим, хто зацікавлений в тому, щоб дізнатися правду про нашу країну і її бурхливе минуле.